Jak na kojení s antibiotiky?

10.10.2022

V poslední době jsem měla plno zajímavé činnosti, která mě plné zaměstnávala. Bavilo mě to, ale ve spojeni s povinnostmi mámy už toho asi na mě bylo moc.

V noci jsem se probudila s hroznou bolestí v krku. Absolvovala jsem povinný výplach slanou vodou a aplikaci spreje. Do rána se však nic nezlepšilo. Ba spíše naopak. Při pohledu do krku jsem se zhrozila. Angína. Antibiotika.

Troufám si tvrdit, že antibiotika jsou dnes strašákem každé mámy během těhotenství, během kojení a vlastně i během života jejího malého dítěte.

Jak jsem uviděla svoje zhnisané mandle, zpanikařila jsem. Nechtělo se mi jít k doktorovi pro antibiotika. Zároveň jsem věděla, že pokud se opravdu jedná o angínu, nemá cenu si s tím zahrávat.

Objednala jsem se tedy na odpoledne k doktorovi a myslela jsem si, že se na mě podívá a zkonzultujeme spolu moje možnosti. Chyba. Úplně jsem zapomněla, jak většina doktorů funguje.

Doktor samozřejmě nic konzultovat nechtěl. Uviděl můj krk a konstatoval: antibiotika. V té době už jsem se cítila mnohem hůře a nezmohla se na žádný odpor. Jen jsem špitla: ale já kojím... Následovala klasická otázka: jak staré je dítě? S odpovědí jsem čekala klasickou radu, že už je přeci dost staré a že můžu přestat. To se naštěstí nestalo. Doktor vybral antibiotika slučující se s kojením a doporučil mně i dítěti probiotika. Když se to zhorší, tak na pohotovost. Prášky dobrat. Kontrola není potřeba.

Hotovo, uzavřeno, na shledanou, další prosím.

Teprve za zavřenými dveřmi ordinace mě začaly napadat mraky otázek, na které jsem se vlastně chtěla zeptat. To už ale bylo pozdě.

Tak co teď? Brát - nebrat?

Vzhledem k tomu, že jsem měla v minulosti s vracejícími se angínami problémy, můj stav se začal zhoršovat a doktor mi stihnul naznačit, co s sebou nese neléčená angína, tak jsem si poslušně vyzvedla prášky a začala zobat.

Teprve až druhý den, kdy se mi trochu ulevilo, jsem začala přemýšlet.

Na internetu jsem se dočetla, že je vždy dobré nechat si udělat test z krve tzv. CRP test, který pomůže určit původ zánětlivého stavu. Tedy, zda je zánět bakteriálního nebo virového původu. A zda jsou antibiotika nutná.

Jinde jsem zase našla, že je potřeba udělat výtěr, aby se skutečně potvrdila angína a člověk nebral antibiotika nadarmo.

Postupem času jsem to nějak zpracovala a přestala se pídit po tom, co a jak jsem měla udělat.

Co mě ale hodně trápilo, byla představa, že svého druhého syna přes mateřské mléko zamořuji chemií. I když se všude dočtete, že do mléka jde jen malé množství, tak i to malé množství mě děsilo.

Napadlo mě zavolat laktační poradkyni. To byl konečně člověk na pravém místě. Uklidnila mě a vše mi krásně vysvětlila. Zodpověděla všechny moje dotazy a přidala životní rady.

Takže ano, existují antibiotika vhodná v těhotenství i při kojení. A ano, přes mléko se můžou dostat do těla dítěte, ale je to opravdu minimální množství. Ne, dítě tím neohrožujete. Ne, nemusíte přestávat kojit. Ne, nemusíte mléko ani na dočasnou dobu odstříkávat a vylévat.

Většina dětí vše snáší v pořádku a mnohem větší trauma by pro ně bylo násilné přerušení kojení. Některé mohou trpět průjmy, proto je důležité pečovat o jejich zadeček. A vzhledem k tomu, že vy budete mít rozhozenou mikroflóru a pravděpodobně vám stoupne hladina kvasinek v těle, může se u dítěte vyskytnout tzv. moučnivka. To je bílý povlak v puse, který způsobí právě ty kvasinky, přenesené přes prsní bradavky. Tomu lze předejít tím, že si prsa občas potřete živým jogurtem. Probiotika jsou důležitá hlavně pro vás. Dítěti nejvíce pomůže to mateřské mléko.

Toť vše v kostce. Žádná katastrofa ani životní trauma se neděje. Samozřejmě nechci nic bagatelizovat - ani problém s nadužíváním antibiotik, ale když už se musí, tak je dobré najít si v tom tu svou vlastní cestu a svůj vnitřní klid.

A proč se mi to stalo? Já věřím, že všechno co se nám děje, má svůj důvod. U angíny se říká, že jsou to zaseknutá slova v krku. Že jste někomu něco neřekla. Nevím, mám pocit, že to poslední dobou není můj problém. Ale možná jsem si zapomněla říkat o pomoc. A možná, že na mě jen někdo prsknul ten správný bacil, abych se mohla konečně do sytosti vyspat.

Krásný den!

Kudrnatá máma