Jsem máma na plný úvazek

14.12.2022

Taky se tak někdy cítíte? Taky dost často přebíráte zodpovědnost za všechny a za všechno?

Jak jsem pochopila, mladší máma tohle tolik neřeší. Jsou více bezstarostné. Dělají si čas samy na sebe. A nebojí se říkat si o pomoc, povolat chůvy nebo více zapojit partnera.

Já se už počítám mezi starší mámy, tzn. mámy před čtyřicítkou.

My jsme často ještě v těch rolích poslušných holčiček a pořád se všechno snažíme zvládat na jedničku. Tzn. samy a bez chyb. Protože říct si o pomoc je bráno v našich očích jako selhání.

Vím, že to není vždy otázka věku, ale naše ročníky přeci jen vyrostly "v jiné době". Vdávaly jsme se později a rodily ještě déle. Asi ani ne svojí volbou. Prostě nám bylo okolím vsugerováno, že prvně musíme vystudovat, pak něčím být, pak si užívat a cestovat, pak mít vhodné zázemí a pak až mít děti. Protože s dětmi končí svět zábavy, svět cestování, svět bezstarostna.

Teď už vím, že to tak není. Můj svět i já jsme se sice zcela změnily, ale nic neskončilo, jen je to jiné. Hodně jiné 😁

Nicméně ten pocit, že teď jsem máma, a jsem tu jen pro děti, někdy ještě i teď vítězí.

Všimly jste si toho někdy? Když náhodou chcete někam vyrazit, kolik vašich kamarádek půjde s vámi? Obvykle jsme odpálkovány odpověďmi typu: nemám hlídání, děti mě potřebují, manžel to nezvládne, máme rýmu, máme kašel, rostou nám zuby aj. Znáte to?

I já občas po některé z těchto větiček sáhnu. A často to není ani záměrná výmluva.

Ale když mě kamarádka oslovila, ať s ní jedu na přednášku o ženské cykličnosti a ještě mě zdravě popíchla větou, kdybys byla v nemocnici, tak to bez tebe taky musí zvládnout. A tak jsem výzvu přijala a vyrazila.

Mému mladšímu synovi je teprve rok a půl, usína u prsa s mámou a já jsem si "dovolila ho opustit" Ale nebrala jsem to tak. Najednou jsem s tím byla smířená.

A jak to dopadlo?

Když jsem se v 9 hodin večer vrátila, našla jsem obě dvě děti spící v posteli. Zvládli to. Moji kluci to beze mě zvládli.

Manžel dostal velkou pusu a odměnu ve formě odpočinuté ženušky. A dětičky? Ty si užily večer s tátou.

Ulevilo se mi a zároveň jsem si uvědomila, jak moc často samy sebe obětujeme a přitom to třeba není vůbec potřeba 😊

Tak když jsem se přesvědčila, že už to jde, že už můžu občas i odejít, nadělila jsem si dárek - ženský kruh. Večer jen pro mě a ostatní ženy, které mohou nebo které chtějí a potřebují aspoň na chvíli odejít.

Večer pořádá náš nový spolek Klub zMATEK a já se předvedu v roli průvodkyně. Pokud máte podobné nutkání, neváhejte, mrkněte na to, co jsme si pro vás připravily. A nebo si najdete jinou podobnou záležitost pro ženy, kde můžete vypnout a sdílet, co budete potřebovat.

Náš kruh Chvíle pro ženy aneb trochu jiné kruhy se koná tento pátek 16. prosince. Mrkněte. Ještě zbývá pár míst.

Krásný den!

Kudrnatá máma

PS: Více informací najdete na FB stránce Klub zMATEK nebo kontaktujte přímo mě 😊