Máme kaz, co budeme dělat?

21.04.2022

Dětské zoubky jsou jedním z velkých témat v našich životech. Je těžké zuby čistit, je těžké je nečistit. Tíha odpovědnosti za naše děti je velká. Ale o tom jsem už psala minulý týden. Dnes jsem chtěla přinést pohled a možná i poradit s tím, co se dá dělat, když už kaz je.

Rozhodla jsem se proto vyzpovídat svoji kamarádku, která tento problém řešila nedávno a poprosit ji, aby se s námi podělila o svůj příběh.

Kamarádka čistila dcerce zoubky odmalička a zodpovědně navštěvovaly zubaře, přesto zjistila, že má dcera kaz. Holčičce ještě nebyly ani dva roky.
Věřím, že její sdílené zkušenosti mohou pomoci i mnohým z vás...

Vaše Kudrnatá máma

PŘÍBĚH:

Největším problémem v celé záležitosti jsou sami zubaři.
První návštěva zubařky sice proběhla v půl roce dcerky, ale vzala jsem ji tenkrát ke své "dospělácké" zubařce, která mi tvrdila, že bere i děti. Ačkoli se moc snažila, bylo vidět, že to s dětmi neumí.

Proto, když jsem asi před půl rokem při čištění dceřiných zoubků - byly ji necelé dva roky - objevila kaz, začala jsem hledat vhodnou dětskou zubařku. Objednací doba však byla dlouhá a mezitím se kaz zvětšil.

Nová, nyní už opravdu dětská zubařka dceru sice prohlédla, ale konstatovala, že takhle malé děti neošetřuje a že se zákrok bude muset provést v celkové anestezii na specializovaném pracovišti.
S tím jsem se nechtěla smířit a začala jsem hledat jiné řešení.

Začala jsem, hlavně kvůli tlaku okolí,  zvažovat i variantu,   že mléčný zoubek necháme bez ošetření. Nakonec jsem ale přestala řešit, co si mysli ostatní a spolehla jsem se na svůj vnitřní pocit a na doporučení zubařky.

Kaz byl na stoličce a jak jsem se dozvěděla, první stoličky vydrží u dětí klidně i do jedenácti let. Do té doby by ze zoubku možná nic nezbylo a mohl by nakazit další zuby. A hlavně by vytvořil špatné "podhoubí" pro ten nový. Dcera si navíc začala stěžovat, že ji zoubek bolí. Bylo jí 2,5 roku.

Rozhodnuto. Zoubek ošetříme. Specializované pracoviště jsem sice obvolala, ale jejich podmínky se mi nelíbily. A tak jsem na doporučení kamarádky vyhledala zubařku, která se specializuje na ošetřování malých dětí.

Hned od začátku bylo jasné, že jsme v dobrých rukou. Její přístup a zacházení s dcerou bylo úplně jiné. Prohlédla dceru a našla jí ještě další dva malé kazy. Navrhla, že by ji ošetřila při vědomí, ale že bude nutná tzv. sedace, což je určité zklidnění dítěte pomocí sedativ. Nebyla to sice výhra, ale nebyla to alespoň celková anestézie. To už pro mě bylo přijatelné řešení.

A jak ošetření probíhalo?
Nebála jsem se. Důvěřovala jsem zubařce. Získala si mě svou empatií, profesionalitou a zároveň jistotou, která z ní vyzařovala.

Lehce jsem se obávala toho, jak zvládnu přijít s dcerou brzy ráno a nalačno. A jak ji přiměji vypít sladký nápoj se sedativy. Ale zvládly jsme to.

Celé ošetření pak probíhalo přesně podle instrukcí paní doktorky. Dcerka byla po vypití sedativa jako opilá. I když byla při vědomí, byla omámená a dalo se s ní pracovat. Cílem sedace bylo, aby si nic nepamatovala. A to se povedlo.

Dokonce se paní doktorce díky její rychlosti, zkušenostem a profesionalitě podařilo ošetřit všechny 3 zoubky naráz.

ZÁVĚREM...

Díky za to, ze existují i milí a profesionální odborníci. Je však těžké je najít a ještě těžší se k nim dostat.

Problém je, že v současné době si málokterý zubař troufne na ošetření dětí pod 3 roky nebo se používá celková anestézie.

Ve většině případů jste odkázáni na speciální pracoviště, kde se ošetření pohybuje v řádech tisíců (nám bylo nabídnuto ošetření nad 10.000) a ještě čekací doba minimálně půl roku, a to zatím jen na konzultaci, po které vám mohou říct, že vás neošetří, případně vám řeknou další lhůtu na čekání na zákrok.

DOPORUČENÍ OSTATNÍM MAMINKÁM...

Nepodceňte výběr zubní lékařky. Určitě hledejte dětskou a svůj výběr si ověřte například u maminek v čekárně. I když paní doktorka tvrdí, že má s dětmi zkušenost, ptejte se s jak starými, zda má zkušenost s nespolupracujícími dětmi a především, zda dělá zákroky i v sedaci, tím se vyhnete celkovému uspání.

Mně na mé cestě hodně pomohly tyto instagramové profily:
@z_denicku_dentalni_hygienistky
@dentist_for_small"

A co jsem se mimo jiné dozvěděla?
Kojení se nevylučuje, jen je potřeba zoubky vyčistit ráno. Otírání gázou po kojení v průběhu spánku je nesmysl a ani nepomáhá.

Pozor na prstový kartáček. Ten je vhodný na masírování neprořezaných zoubků a zvykání si dětí na budoucí čištění zubů. Jakmile se zoubky prořežou, přejděte na klasický kartáček se štětinkami.

Velkou roli hraje dědičnost a tvar zoubků. Dcerka má hlubší a členitější stoličky, ve kterých mnohem snáz ulpívají nečistoty a hůře se čistí.

Přeji všem maminkám a zejména dětem, abyste nemusely žádné zákroky podstupovat a měly jen krásné zdravé zoubky 

PS: Pokud vás bude něco zajímat, pište své dotazy, co budu vědět, ráda odpovím.