Plánujete dovolenou?

29.07.2022

Já obvykle ano. Všechno dopředu vyberu, promyslím a naplánuji. Jsem totiž klasický plánovač 😆

Letos jsem si řekla, že se zkusím uvolnit a že zkusíme improvizovat. Prostě až se nám bude chtít, tak se sbalíme a někam vyrazíme.

To byl plán. Ale ouha, narazila jsem na jeden neopomenutelný detail: Doklady!

V dnešní době volného pohybu po Evropě mi nedošlo, že moje děti budou také potřebovat nějaké cestovní doklady. Pro většinu z vás asi nic nového, ale mně tato nepatrná drobnost opravdu překvapila.

A tak jsem začala pátrat. Chcete vědět, co jsem zjistila?

Děti i malá miminka opravdu potřebují svůj vlastní cestovní doklad. Už si je nelze nechat jen tak zapsat do svého pasu. Na cestování po EU dětem stačí občanský průkaz a mimo EU už potřebují pas.

Na vystavení dokladů mají úřady bohužel lhůtu 30 dnů. Tak bacha na improvizace 😁 Ale pokud si připlatíte, lze si je naštěstí pořídit i ve zkrácené lhůtě, a to do 24 hodin nebo do týdne.

U pasu je to jeden až dva tisíce, ale občanka je naštěstí o něco levnější.

Než se rozhodnete zajet na úřad, doporučuji si nejdříve na internetu zjistit otevírací dobu, případně jestli mají on-line objednání. Já to sice udělala, ale kontrolovala jsem to v pátek a po neděli bylo všechno jinak. Když jsme v pondělí v úředních hodinách dorazili na úřad, zmrazila nás cedulka, že berou jen objednané zákazníky. První volný termín byl až 15. 8. 😱 Takže to vlastně znamenalo:  sbohem, dovolená v zahraničí.

Věděli jste, že můžete zajet i na jiný úřad, než pod který spadáte? Já ne a naštvaná bych se vydala domů. Naštěstí se mnou byl můj skvělý mužíček. Nenadával. Duchapřítomně vzal telefon a jednal. Pak nás zavedl do vedlejšího města, kde se nás ujala opravdu milá paní úřednice.

Věděli jste, že kromě rodných listů s sebou potřebujete mít i děti? Na oba typy dokladu je potřeba přítomnost dětí kvůli fotce. Ale naše paní úřednice byla opravdu profesionál. Žádné nepříjemné obličeje typu: sakra, děti.

Staršího syna jsme postavili na značku na stupínek. Cvak - cvak a bylo to. Ani nestihl protestovat. Mladšího jsem si dle instrukcí prosadila na klin, manžel mi před obličejem držel látkovou plenku jako bílé pozadí. Paní zacinkala rolničkami a zase cvak - cvak a hotovo. Pak ještě nějaké pokyny a placení. Ale opravdu tak milý přístup a připravenost na děti jsem dlouho nezažila. Tleskám a děkuji 🤗 Kdo by chtěl, doporučuji: městský úřad Neratovice.

Když jsme odcházeli, povídala jsem staršímu synovi, že já musela čekat, až mi bude patnáct, abych dostala svoji vlastní občanku a on už ji bude mít za měsíc. Chvíli přemýšlel a nakonec se mě zeptal: "Mami, mně bude za měsíc už patnáct let? To už můžu dostat to opravdové lego pro velké děti, viď?" 😆😁

Jinak v tom vedru se dvěma dětmi a ustavičným: kdy už tam budeme, chci něco papat, nechci se fotit, chci jet domů, to byl opravdu výkon. A velebím svého manžela, že zůstal klidný a vše zachránil.

Tím pádem letos na tu dovolenou do zahraničí asi už opravdu pojedeme.

A kam? To je ještě překvapení 😉

Krásný den a snad moje čerstvé zkušenosti někomu pomohou.

Kudrnatá máma